top of page
  • Hakan Çam

KRİZLER ve TEDARİK ZİNCİRİ

Güncelleme tarihi: 15 Mar 2022

Enflasyondan hiperenflasyona giden bir süreç oradan stagflasyon derken tüm bunları daha da derinleştiren ve dünya ekonomisi adına yeni problemleri tetikleyen Rusya Ukrayna savaşı ve savaş riski taşıyan diğer bölgesel gerilimler...

Evet, dünya ekonomik, sosyolojik ve yönetsel anlamda radikal değişikliklerin yaşanacağı bir geleceğe doğru sanki her zamankinden daha sert ve daha hızlı dönerek ilerliyor.

Biz yazımızda çok katmanlı ve multidisipliner yaklaşımlar gerektiren bu konunun sadece tedarik zinciri ve ahşap palet piyasası üzerindeki etkilerine odaklanarak bir takım tespit ve öngörülerde bulunmakla yetineceğizBir süredir devam eden enerji ve akaryakıt fiyatlarındaki önlenemez artışlar, üretim ve ürün maliyetlerinin her geçen gün yükselmesi gerek ülkelerin özellikle dış ticaret hacimlerinde bir daralmaya neden oluyordu. Rusya Ukrayna savaşı ve dünyanın takındığı tutum da bu durumun hem hızlanmasını hem de iyice görünür olmasını sağladı.

Bir kaç yıldır çeşitli gerekçelerle başta konteyner üretimi olmak üzere ahşap palet, sandık ve benzeri taşımacılık ürünlerinin arzında bir daralma söz konusuydu. Artan enerji ve taşıma maliyetleri de buna eklenince ortaya çıkan çok yönlü enflasyon sarmalı, palet fiyatlarının da istikrarlı bir şekilde tırmanmasına neden oldu. Ayrıca savaştan dolayı yakın bölgemizde ahşap palet üretiminde önemli sayılabilecek bir yeri olan Ukrayna'da üretimin neredeyse durması ve yine üretimde önemli bir paya sahip olan doğu Avrupa ülkelerindeki palet üretiminin de nispeten yavaşlaması fiyat artışında başka bir faktör olarak karşımıza çıktı.

Uzun zamandır gerek komplo teorisyenleri gerek bazı düşünce kuruluşları gerekse de bazı ekonomistler tedarik zincirinin kırılması ve gıda krizi olasılığından söz etmektedir. Olan biten her şeyi bir arada değerlendirince bu ihtimalin gerçeğe dönüşebileceği her gün biraz daha fazla anlaşılmaktadır. Peki, bu hâl ve şartların ahşap palet piyasasına yansımaları neler olabilir?

Yakın Gelecekte Ahşap Palet Fiyatları ve Tercihler

Ülkelerin başta gıda olmak üzere bir çok kalemde ihracatlarını kısıtlayarak daha çok kendi iç piyasalarına yönelik ticari politikalar izleyeceği öngörülmektedir. Ayrıca bazı jeopolitik riskler ve krizlerin de yine dış ticaret hacmini negatif yönde etkileyeceği söylenebilir. Bu durumda daha çok ihracatta kullanılan ısıl işlem görmüş ve bir takım standartlara haiz sıfır ahşap paletlere olan talebin azalacağı öngörülmektedir. Fakat bu talep bir miktar azalsa bile arzın da azalması ve maliyet enflasyonu gibi bir takım sebeplerle ahşap palet fiyatlarının yine yukarı yönlü olacağı düşünülmektedir.

Buna mukabil, iç piyasalarda enflasyon ve kısmi stagflasyon yaşansa da hayat tamamen durmayacaktır ve dış ticarete göre daha hareketli olacaktır. Dolayısıyla ahşap paletler nakliye ve depolamada hemen hemen aynı miktarlarda kullanılmaya devam edecektir ve enflasyon etkisi ile fiyatlarındaki artış devam edecektir. Hâl böyleyken de ithalatta kullanım kriterleri taşımasına gerek olmayan ve sıfır ahşap paletlere nazaran çok daha uygun fiyatlı ikame ürünler olan 2. el ahşap paletlere talebin artacağı tahmin edilmektedir.

İkinci El Ahşap Paletler

Tabi ki 2. el ahşap paletlerin tercih edilmesi için tek başına fiyatlarının daha ucuz olması yeterli sebep değildir. Bu bağlamda, 2. el ahşap paletlerin kullanım ömrü, taşıma ve istif kapasitesi, fiziki görünümleri gibi unsurlar, tercih edilip edilmemeleri için diğer önemli kriterler olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat ikinci el ahşap palet piyasası, ürün ve hizmet standartlarının yeterince oluşmadığı bir alandır. Bu durum ise ürün kalitesinde ve tedarikte devamlılık bekleyen müşteriler için bir handikap oluşturmaktadır.

İkinci El Restore Ahşap Paletler ve APDP

2. el ahşap palet alanında yukarıda bahsedilen sorunlarını gideren, buna ilaveten şirket bütçeleri, ülke ekonomisi, çevre ve doğal hayat için çok önemli katkılar sunan önemli bir proje geliştirilmiştir. Tepe Ahşap Palet tarafından 2021 yılında uygulamaya konulan Ahşap Palet Dolaşım Programı (APDP), ikinci el ahşap paletlerde artırılmış ürün kalitesi sunan 2. el restore ahşap paletler ile kaliteli ürün tedarikinde devamlılık vadetmektedir.

Fiyatları klasik 2. el paletle aynı ama daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü olan restore ahşap paletler hakkında ayrıntılı bilgiye aşağıdaki düğmeye tıklayarak ulaşabilirsiniz.


469 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page