top of page
  • Hakan Çam

2. EL AHŞAP PALET RESTORASYONU - YEŞİL TASARRUF

Güncelleme tarihi: 19 May 2023


Ahşap paletlerin geri kazanımı, doğal yaşamın devamlılığı ile doğrudan ilişkilidir. 1 tane 30 yaş üzeri (kerestelik) ağaçtan, ortalama 8 adet (100 cm x 120cm) ahşap palet elde edilmektedir. Kaynaklar: www.palletconsultants.com - www.associated-pallets.co.uk

Resmi rakamlara göre ABD'de sadece geçen yıl 508 milyon adet ahşap palet üretildiği ve yalnızca Avrupa kıtasında dolaşan ahşap palet sayısının 5 milyar adetten fazla olduğu göz önüne alındığında, yukarıda verilen 8 adet palet = 1 ağaç formülü ile ahşap palet üretimi için çok ciddi sayılarda ağacın kesildiği sonucuna varılabilir. Ama durum tam olarak böyle değildir. Ağaçlar öncelikli olarak yapı malzemeleri, mobilya gibi nispeten daha pahalı ürünler imal etmek için kesilmektedir. Kerestelerin bu ürünler için kullanılmayan daha az değerli kısımları ise palet yapımında kullanılmaktadır. Yani yukarıda bahsedilen ahşap palet ağaç denklemi oransal olarak doğru olmakla beraber, o kadar ağacın palet yapımı için kesildiği anlamına gelmemektedir. Fakat tüm bunlar, özellikle palet yapımı için ağaç kesilmediği anlamını da taşımaz. Sadece palet üretimi için kesilen ağaçların sayısı ile ilgili elimizde net bir veri olmamakla birlikte şu an dünyada dolaşımda olan toplam ahşap palet miktarının %10'u için özel olarak ağaç kesildiği tahmininden hareketle, bu güne değin 50 ile 60 milyon adet arası ağacın sırf ahşap palet yapımı için kesildiğini söyleyebiliriz.

Her bir ağacın hayatta kalmasının dünya ve insan hayatı için önemi bilinmektedir. Bu bağlamda ahşap palet geri kazanımı ve dolaşımının, dünya ağaç nüfusunun korunması için değerli bir katkı sunduğu açıkça anlaşılmaktadır.

Diğer yandan palet restorasyon sürecinde, palet üretim sürecindeki kadar enerji kullanımı olmaması, karbon ayak izini azaltan ve sıfır atık sonucu yaratan ürünler ortaya çıkarılması, süreç ve ürünün diğer çevreci karakteristikleridir.

Restore ahşap paletler kategorilerine göre sıfır ahşap palet ile mukayese edildiğinde ise şöyle bir tablo karşımıza çıkmaktadır.

Sıfır Palet ile Restore Palet Mukayese Tablosu


Tablodan da anlaşılacağı üzere Premium ve A kategorilerindeki restore ahşap paletler, sıfır ahşap paletlerle aynı performansa ve hemen hemen aynı temiz görünüme sahiptirler. Bu açıdan restore ahşap paletlerin bir kısmının sıfır ahşap palete ikame ürün olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Fiyatları, sıfır paletlerden çok daha uygun olan restore ahşap paletler ile performans sorunu yaşamadan işlerinizi halledebilir, böylece bir yandan firmanız tasarruf ederken diğer yandan da ekonomiye, doğaya ve çevreye de ciddi katkılar sunmuş olursunuz.

İlk bakışta basit bir konu gibi görünen ahşap paletlerin yeniden kullanımı ve kullanım ömürlerinin uzatılmasına yönelik çalışmalar, birçok alanda sürdürülebilirlik ve kaynakların etkin kullanımı olgularının altını tam anlamıyla doldurmaktadır.327 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page